MEDIA SYSTÉM A OZVUČENÍ

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy spustil jedinečný projekt – CAMP (Centrum architektury a městského plánování). Jedná se o informační centrum, jehož středobodem je moderní multifunkční prostor, ve kterém je prezentován a diskutován územní rozvoj Prahy. K tomuto účelu slouží výstavní sál s unikátní velkoplošnou projekcí, moderní přednáškový sál, předsálí, zasedací místnost a další přidružené prostory. My jsme se postarali o kompletní ozvučení těchto prostorů a také o media systém.

Velkoplošná projekce poháněná nejlepším media serverem na trhu

Ve výstavním sále CAMPu probíhá unikátní interaktivní projekce na 25 metrů širokou stěnu. O spojení a prolnutí obrazu ze tří projektorů se stará námi nainstalovaný media server d3 4×2pro. Ten umožňuje vykreslování videa a 3D objektů v reálném čase a projekce s velmi vysokým rozlišením.

Stejnou techniku používají světoznámá divadla, tvůrci video mappingu a hudební hvězdy jako např. The Rolling Stones, U2, Beyoncé, Lady Gaga nebo Robbie Williams na svých koncertech.

CAMP Centrum architektury a městského plánování
Jak jsme vyřešili akustiku a ozvučení prostoru?
 • Navrhli jsme rovnoměrné rozložení akustických prvků v prostoru tak, aby nedocházelo k nežádoucím odrazům zvuku jako např. vzniku echa nebo třepotavé ozvěny, a naopak vzniku žádoucích odrazů zvuku především pokud je jako zdroj zvuku přirozený mluvčí.
 • Stropní obklady jsme navrhli ze dvou typů akustických absorbérů pro pokrytí absorpce na různých frekvencích.
 • Veškeré akustické prvky jsme navrhli v souladu s architektonickým návrhem interiéru.
 • Ozvučení výstavního sálu je řešeno pomocí reprosoustav s úzkým vyzařovacím úhlem, díky čemuž je minimalizováno rušení ostatních prostorů (zvuk je nasměrován přímo k divákům prezentace).
Technická specifikace
 • Jádro celého média systému tvoří media server d3 4×2pro od společnosti d3 technologies (nyní disguise). Ten umožňuje vykreslování videa a 3D objektů v reálném čase a projekce s velmi vysokým rozlišením. Pro přehrávání médií v přednáškovém sále je nainstalován profesionální Blu-ray Transport přehrávač Oppo s HDBaseT výstupem a multikanálovým 7.1 audiem.

  O distribuci AV signálů se stará maticový přepínač signálů Extron DXP 44 HD 4K se 4 HDMI vstupy a výstupy doplněný o sadu digitálních DTP/HDMI převodníků Extron HDMI 4K 230 Rx.

 • Pro výstavní sál jsme navrhli a nainstalovali plošné ozvučení čtyřmi závěsnými stropními reprosoustavami JBL Control 67 HC/T. Díky vyzařovacímu úhlu 75° jsou ideální pro daný prostor a zajistí tak lepší srozumitelnost a zřetelnost zvuku. V rámci přednáškového sálu, kde se nachází hlediště s elevací, je nainstalován ozvučovací systém ve formátu 7.1. Skládá se z dvoupásmových reprosoustav JBL Control CRV a basového reproduktoru JBL Control SB-2.

  Pro optimalizaci audio systému a možnost přepínání zón a ovládání hlasitosti je navržen modulární audio procesor BSS BLU-100 s rozšiřujícími jednotkami výstupů a vstupů. Pro ovládání je nainstalována dvojice externích panelů (komunikace po LAN).

  Jako zdroj zvukového signálu může sloužit buď notebook (připojení z dvou přípojných míst s převodníkem na UTP pro zajištění kvalitního přenosu signálu na větší vzdálenosti) nebo šest ručních bezdrátových mikrofonů Sennheiser. Propojení vstupů a jednotlivých ozvučovacích zón lze provést v plně konfigurovatelném zvukovém procesoru.

Detaily projektu

 • Datum: 2017
 • Klient: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, příspěvková organizace
 • Objem projektu: 2,7 milionů Kč
 • Místo: Praha, ČR
 • Kategorie: Realizace, Kulturní objekty