V Lomech 2376/10a, 149 00 Praha 4 - Chodov
|
Krabošická 60, 251 01 Voděrádky, Říčany

Víceúčelový sál DOX+

AKUSTIKA A TECHNOLOGIE PRO DIVADLO, HUDBU NEBO FILM

Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích doplnila dostavba dvou objektů, které rozšiřují možnosti výstavních prostorů o další disciplíny, jako je například divadlo, tanec, hudba či film.

Pro tuto dostavbu jsme vyprojektovali a zrealizovali AV vybavení a divadelní technologie multifunkčního sálu pro 450 až 700 lidí, který má za cíl nabídnout co nejširší spektrum možného využití. Společně se vzducholodí Gulliver se jedná již o naši druhou spolupráci.

 

Co všechno jsme v rámci dostavby řešili?

  • AV technologie — výkonové ozvučení sálu pro různé provozy a vybavení promítací kabiny.
  • Scénické osvětlení — osvětlovací pult, stmívací jednotky a scénická svítidla.
  • Scénické technologie — hlavní opona, dekorační tahy, zadní horizont, stavitelné mobilní praktikábly, zvedaná zásobovací plošina a vyhlídková lávka.
  • Proměnnou prostorovou akustiku — stropní otočné trojboké panely, jejichž strany jsou opatřeny obklady s různými akustickými vlastnostmi.
  • Stupňovité mobilní hlediště — teleskopická tribuna s elektrickým ovládáním otevírání a zavírání a kapacitou 232 míst na sklopných křeslech.

Je pro nás samozřejmostí, že všechna zařízení navrhujeme a realizujeme včetně kotvících systémů, kabeláže i samotného zprovoznění a zaškolení obsluhy.

 

Jak jsme dosáhli maximálně variabilního využití sálu?

  • Díky otočným stropním panelům má sál proměnnou prostorovou akustiku, kterou lze přizpůsobovat charakteru provozu.
  • Elektroakustické ozvučení jsme rozdělili na dva systémy, jeden pro účely kinosálu a druhý pro ostatní akce (konference, koncerty apod.)
  • Mobilní hlediště umožňuje uvolnění prostoru pro společenské události nevyžadující elevaci.

 

 

Technická specifikace

Promítací kabina

Na atypickém podstavci je umístěn 3LCD laserový projektor Epson EB-L25000U se svítivostí 25 000 ANSI lumen. Obraz se promítá na motorické rolovací plátno s miniperforací MW Maxxscreen Giant o šířce 11 metrů.

Projektor je napojen na napojen na mediaserver pro zajištění promítání ze standardní distribuční sítě. K dispozici je také Blu-ray přehrávač Oppo UDP-205.

Zvuková režie

Celý systém distribuce a vlastní práce na novém digitálním mixážním pultu Yamaha QL5 vychází z topologie vzájemného propojení všech prvků v řetězci za pomocí redundantních optických a metalických rozvodů.

Pro distribuci zvuku se používá digitální technologie Dante využívající výhody klasické datové kabeláže. Převod do formátu Dante je realizován na stageboxech Yamaha RiO1608-D.

V racku se dále nachází signálový audio procesor Yamaha MRX7-D, čtyřkanálový digitální mikrofonní přijímač Shure ULXD4Q a dvoukanálový audio rekordér Tascam SS-CDR250N. Pro záznam a editaci slouží rackový server Dell PowerEdge R7910.

Systém ozvučení

Hlavní/univerzální ozvučení tvoří dvoupásmový modulární line-array systém složený z 6 kusů L-Acoustics KIVA II na obou stranách sálu. Subbasový systém hlavního ozvučení tvoří výkonné kompaktní subwoofery L-Acoustics SB15m po dvou kusech na každé straně.

Pro provoz kinosálu jsou k dispozici mobilní třípásmové reprosoustavy a subbasové reprosoustavy, které se umístí za projekční plochu. Na zadní a bočních stěnách jsou nainstalovány efektové reprosoustavy.

Zesilovače L-Acoustics LA12X pro hlavní ozvučení a Bose PowerMatch PM8500N a PM8250N pro kinosálové reprosoustavy se nacházejí uvnitř racku v promítací kabině.

Scénická osvětlení

Řízení světel zajišťuje osvětlovací pult MA Lighting grandMA2 ultra-light, který umožňuje ovládání až 4096 parametrů a lze dálkově ovládat přes Wi-Fi.

Z důvodu co největší variabilnosti řešeného prostoru je k dispozici několik typů scénických svítidel – profilová svítidla 750 W, divadelní reflektory 1000 W a 2000 W, bodové reflektory 1000 W, LED bodové reflektory, plošná divadelní symetrická a asymetrická svítidla 1000 W, efektová pohyblivá svítidla LED spot, sledovací reflektor a kouřový efekt Haze.

Scénická technologie sálu

Pro vytvoření divadelního prostředí je jevištní část sálu vybavena elektromechanicky rozhrnovanou a zároveň zvedanou oponou. Mezi hlavní oponou a rozhrnovaným zadním horizontem se nacházejí dekorační tahy.

Zdvih zajišťuje elektromechanická tahová jednotka umístěná pod stropem za překladem. Skládá se z rámu a na něm umístěného lanového bubnu vetknutého do převodovky, která je poháněna elektrickým motorem. Ten je vybaven dvojitou bezpečnostní brzdou v tichém provedení, a pákami pro ruční odbrzdění. Vřetenový koncový spínač slouží pro spuštění mikrojízdy před dojetím do koncové polohy, pro monitoring koncové a havarijní polohy.

Proměnná akustika

Z důvodů požadavku na variabilitu akustických vlastností sálu je strop osazen 24 otočnými panely se třemi stranami – odrazivou, pohltivou a rozptylnou. Panely jsou kotveny k ocelové konstrukci pomocí samořezných šroubů a jejich otáčení zajišťují elektromechanické pohony, vždy jeden společný pro dvojici panelů.

Konstrukce akustického panelu má tvar trojbokého hranolu a je tvořena ocelovou příhradovou konstrukcí. Ocelová konstrukce je na obou stranách zakončena hřídelí pro ložiska, ta jsou připevněna ke konzolám spuštěným ze stropu a překladu. Podobně je kotven i pohon, který tvoří šneková převodovka s elektromotorem a výstupní řemenice, která přes řemeny roztáčí vždy dva akustické panely.

Galerie

Společnost AVT Group a.s. byla založena v roce 2013. Od počátku máme jasnou vizi - poskytovat profesionální služby v oblasti audiovizuální techniky a prostorové akustiky. Pod jednou střechou koncentrujeme kompletní tým certifikovaných odborníků z této oblasti, který se pohybuje na českém trhu již od přelomu tisíciletí.

Od roku 2014 jsme držiteli certifikátů IMS ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001
od renomované společnosti Quality Austria.

KONTAKTY

Home of AV
Servisní a logistické centrum
Krabošická 60
251 01 Voděrádky, Říčany

AVT Group a.s.
V Lomech 2376/10a
149 00 Praha 4 - Chodov

Pobočka Brno
Kamenice 126/3
625 00 Brno-Bohunice

Servisní sklad
Mladá boleslav

Průmyslová 829
293 06, Kosmonosy

E-mail:
poptavky@avtg.cz
info@avtg.cz

Telefon:
+420 774 189 182
Copyright © 2024 AVT GROUP a.s.
cross-circletext-align-right